BMW X1, Volvo XC40 of Audi Q3 als occasion zakelijk leasen: welke kies je?
De BMW X1, Volvo XC40 en Audi Q3 zijn de populairste compacte premium-SUV's onder ondernemers, en met 379 exemplaren in onze voorraad is er volop keus. Maar welke generatie, aandrijving en btw-status past bij jouw bedrijf? We zetten ze naast elkaar, inclusief een rekenvoorbeeld voor financial lease.
Drie premium-SUV's, één keuze
Wie als ondernemer een compacte SUV met premium-uitstraling zoekt, belandt vrijwel altijd bij dezelfde drie modellen: de BMW X1, de Volvo XC40 en de Audi Q3. Ze zijn vergelijkbaar van formaat, worden veel als zakenauto gereden en zijn daardoor ruim verkrijgbaar als occasion. In de dealervoorraad die DreamLease doorzoekt staan op dit moment 379 exemplaren van deze drie modellen samen. De vraag is dus niet óf er een geschikte auto tussen zit, maar welke het beste past bij jouw kilometers, je budget en je fiscale situatie.
We zetten ze naast elkaar vanuit het perspectief van een zakelijke rijder: generatie, aandrijving, btw- of marge-auto, en wat een occasion via financial lease per maand kost.
Welke generatie koop je eigenlijk?
Bij een occasion is het bouwjaar meer dan een getal: het bepaalt welke generatie, welke techniek en welke aandrijvingen je krijgt.
- BMW X1: De huidige, derde generatie verscheen in 2022 en bracht mild-hybride techniek naar de X1. Binnen deze generatie bestaat ook een volledig elektrische variant: de iX1. Een X1 van vóór 2022 is dus de vorige generatie.
- Volvo XC40: Onthuld in 2017, met productie vanaf november 2017. De plug-in hybride kwam in 2019, de volledig elektrische versie ging eind 2020 in de verkoop en mild-hybride B3- en B4-motoren volgden in 2022. Sinds 2024 heet de elektrische uitvoering EX40.
- Audi Q3: De tweede generatie werd in juli 2018 gepresenteerd; een plug-in hybride kwam erbij vanaf modeljaar 2021. In juni 2025 volgde de derde generatie, met benzine-, diesel- en plug-in-hybride aandrijving. Een volledig elektrische Q3 is er niet.
Praktisch betekent dit: wie een X1 zoekt met de nieuwste techniek, richt zich op bouwjaar 2022 en later. Bij de XC40 en Q3 bestaat het grootste deel van het occasionaanbod uit één generatie, wat vergelijken makkelijker maakt.
Wat staat er nu in de voorraad?
Onderstaande cijfers komen uit de actuele DreamLease-voorraad (stand 13 oktober 2026). Het aanbod verandert dagelijks, dus zie dit als momentopname.
| BMW X1 | Volvo XC40 | Audi Q3 | |
|---|---|---|---|
| Aantal in voorraad | 151 | 124 | 104 |
| Mediane vraagprijs | € 24.445 | € 26.120 | € 28.900 |
| Mediaan bouwjaar | 2021 | 2021 | 2021 |
| Mediane kilometerstand | ca. 91.000 km | ca. 96.000 km | ca. 78.000 km |
| Bouwjaar 2023 of nieuwer | 34 | 25 | 13 |
| Plug-in hybride | 39 | 34 | 23 |
| Volledig elektrisch | 6 (als iX1) | 16 (+ 3 als EX40) | n.v.t. |
| Btw-auto's | 92 | 90 | 51 |
De X1 biedt de meeste keus en de meeste recente exemplaren, de XC40 het grootste elektrische aanbod, en de Q3 is wat duurder maar heeft duidelijk minder kilometers gemaakt.
Aandrijving kiezen: reken vanuit je kilometers
De aandrijving bepaalt niet alleen je brandstofkosten, maar ook de bijtelling als de auto op naam van je bedrijf staat en je er privé mee rijdt.
- Benzine en (mild) hybride: Eenvoudig en breed beschikbaar. Voor brandstofauto's geldt een bijtelling van 22% over de cataloguswaarde.
- Plug-in hybride: Zuinig als je veel korte ritten maakt en thuis of op de zaak kunt laden. Fiscaal valt een plug-in onder hetzelfde tarief van 22% als een benzineauto.
- Elektrisch: De bijtelling hangt af van het jaar van eerste toelating, en dat percentage staat 60 maanden vast. Een elektrische auto die in 2021 voor het eerst op kenteken kwam, viel onder 12% tot € 40.000; een exemplaar uit 2022 onder 16% tot € 35.000. Voor nieuwe registraties in 2026 is dat 18% over de eerste € 30.000. Na die vijf jaar wordt de korting opnieuw bepaald volgens de regels van dat moment.
Belangrijk bij occasions: de bijtelling wordt in principe berekend over de cataloguswaarde, niet over de lagere prijs die je voor de gebruikte auto betaalt. Check bij een elektrische occasion daarom altijd de datum eerste toelating, zodat je weet hoe lang het oude percentage nog geldt. Laat de fiscale gevolgen voor jouw situatie altijd beoordelen door je boekhouder.
Btw-auto of marge-auto: kijk verder dan de vraagprijs
Bij een btw-auto kun je als ondernemer de btw over de aankoopprijs meestal terugvragen, zolang je de auto zakelijk gebruikt (bij privégebruik kan een correctie gelden). Bij een marge-auto is de prijs die je ziet de prijs die je betaalt: daar zit geen verrekenbare btw in.
Twee auto's met dezelfde vraagprijs kunnen voor jouw onderneming dus een flink verschillend kostenplaatje hebben. In onze voorraad is het merendeel van de XC40's (90 van 124) en X1's (92 van 151) een btw-auto; bij de Q3 is dat ongeveer de helft. Vergelijk zakelijk dus altijd prijzen exclusief btw, en vraag bij twijfel je boekhouder of de btw-route voor jou gunstig is.
Waar let je op bij deze occasions?
- Onderhoudshistorie: Een compleet dealeronderhoudsboekje en een logische NAP-kilometerstand zijn bij premium-SUV's extra belangrijk, omdat onderhoud aan deze modellen niet goedkoop is.
- Accu bij plug-in en elektrisch: Vraag waar mogelijk naar een accurapport (state of health) en controleer of de laadkabels aanwezig zijn.
- Generatie: Vooral bij de X1 maakt het uit of je een exemplaar van vóór of na 2022 koopt.
Wat betekent dit voor financial lease?
Met financial lease ben je vanaf dag één economisch eigenaar: de auto komt op je balans, je schrijft erop af en na de laatste termijn is hij volledig van jou. Bij een premium-occasion profiteer je zo van de lagere instapprijs, zonder je werkkapitaal in één keer vast te zetten.
Een rekenvoorbeeld voor een btw-auto van € 30.000 inclusief btw, een prijsniveau waarop in onze voorraad veel X1's, XC40's en Q3's te vinden zijn:
| Onderdeel | Bedrag |
|---|---|
| Prijs inclusief btw | € 30.000 |
| Prijs exclusief btw | € 24.793 |
| Aanbetaling (15%) | € 3.719 |
| Te financieren | € 21.074 |
| Slottermijn (15%) | € 3.719 |
| Maandbedrag bij 72 maanden | € 358 |
| Maandbedrag bij 60 maanden | € 405 |
Dit is een indicatie, geen offerte. Het werkelijke maandbedrag hangt af van de gekozen auto, de looptijd, aanbetaling en slottermijn en een kredietbeoordeling. DreamLease rekent geen extra afhandelingskosten. Wil je met andere bedragen rekenen? Gebruik de leasecalculator. Ben je zzp'er, lees dan ook auto leasen als zzp'er. Voor de algemene aandachtspunten bij een gebruikte auto is ons artikel over de Volkswagen Golf als occasion leasen ook nuttig.
Welke past bij jou?
- Kies de BMW X1 als je de grootste keus wilt en bij voorkeur een recent bouwjaar van de nieuwste generatie. Bekijk het BMW X1-aanbod.
- Kies de Volvo XC40 als je elektrisch wilt rijden of veel waarde hecht aan een btw-auto. Bekijk het Volvo XC40-aanbod.
- Kies de Audi Q3 als je een lage kilometerstand belangrijker vindt dan de laagste prijs. Bekijk het Audi Q3-aanbod.
Twijfel je nog? In het totale aanbod vind je ruim 11.000 auto's.
Onze conclusie
De BMW X1, Volvo XC40 en Audi Q3 zijn als occasion alle drie sterke zakelijke keuzes, maar ze verschillen meer dan hun formaat doet vermoeden. Let vooral op de generatie, de aandrijving in relatie tot je kilometers en het verschil tussen btw- en marge-auto: die drie factoren bepalen samen wat de auto je onderneming echt kost. Benieuwd wat jouw favoriete exemplaar per maand kost? Reken het uit in de calculator of neem contact met ons op voor persoonlijk advies.
Veelgestelde vragen
Welke is het goedkoopst als occasion: BMW X1, Volvo XC40 of Audi Q3?
In onze voorraad (stand 13 oktober 2026) heeft de BMW X1 de laagste mediane vraagprijs (€ 24.445), gevolgd door de Volvo XC40 (€ 26.120) en de Audi Q3 (€ 28.900). De Q3 heeft daarentegen de laagste mediane kilometerstand.
Welke van de drie is er elektrisch?
De Volvo XC40 is sinds eind 2020 volledig elektrisch leverbaar (sinds 2024 als EX40) en de huidige BMW X1-generatie heeft de elektrische iX1. Een volledig elektrische Audi Q3 bestaat niet; die is wel als plug-in hybride leverbaar.
Hoe zit het met de bijtelling bij een elektrische occasion?
Het bijtellingspercentage staat 60 maanden vast vanaf de datum eerste toelating. Een elektrische auto uit 2022 viel bijvoorbeeld onder 16% tot € 35.000. Daarna wordt de korting opnieuw bepaald. Laat de gevolgen voor jouw situatie beoordelen door je boekhouder.
Wat is het verschil tussen een btw-auto en een marge-auto?
Bij een btw-auto kun je als ondernemer de btw meestal terugvragen bij zakelijk gebruik. Bij een marge-auto zit geen verrekenbare btw in de prijs. Vergelijk zakelijk daarom altijd prijzen exclusief btw.
Wat kost een occasion van € 30.000 via financial lease per maand?
Bij een btw-auto van € 30.000 inclusief btw, 15% aanbetaling en 15% slottermijn komt de indicatie uit op € 358 per maand bij 72 maanden of € 405 bij 60 maanden. Dit is een indicatie, geen offerte.